Tasarruf için Su Kaçağı Tespiti

Tasarruf için Su Kaçağı Tespiti
Yazıya puan ver !

Su hayattır. Bir damlasını bile ziyan edemeyiz. Oysa bolken kıymetini bilmiyoruz fakat kaybedince de deli gibi arıyoruz. Şimdi size soruyorum, suyun kıymetini bilmek için kaybetmek mi gerekiyor?

Yaşam alanımızda meydana gelen su kaçakları çifte maliyet getirmiyor mu? Hem tadilat işiyle hem de faturaya getirdiği yükle belimizi bükmüyor mu? Dikkatli ve tedbirli olursak hem malımız hem de cebimiz zarar görmez.

Şimdi ben size su kaçağı tespit yapabileceğimiz başka alanlardan bahsedeceğim. İlk aklıma gelen, tarım alanları. Eskide tarım alanların da yapılan sulama, genellikle salma su yöntemiyle yapılırdı. Su toprak veya beton kanallarla istenilen mesafeye taşınırdı. Daha da eskiye gidecek olursak, ırmaklar üzerine kurulan su dolapları vasıtasıyla elde edilen su toprak kanallar kullanılarak tarlaya kadar gelirdi. Tarla sahipleri sıraya girerek sulama yaparlardı. Belirli bir zaman da su motorları kullanıldı. Motorların akaryakıtlı olması maliyeti artırmaktaydı. Simdi ise motorlar elektrikli ve düğmeye bastığında su geliyor. Artık yönetmelik gereği tarım alanlarında sulama kapalı sistem ve damlama yöntemiyle yapılıyor. Bu suyun daha tasarruflu kullanılmasını sağladı. Dolayısı ile tesisatçılara bir iş alanı daha çıkmış oldu.

Park ve bahçeler de aklıma ilk gelenlerden. Son zamanlardaki gelişmelere baktığımızda sulama boruları toprağın altına gömülmüş vaziyette. Ömrü dolan malzeme su kaçaklarına neden olacak. Su kaçağı bulma yöntemlerini kullanarak arızayı gidermek daha kolay oluyor. Zamandan kazanıldığı gibi suyun boşa gitmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Şehir su şebeke hatlarında da benzer sorunları yaşamak muhtemeldir. Gerek kazı çalışmaları sonucu gerekse malzemenin kırılması ve ömrünü doldurması sonucu su kaçakları meydana gelir. Kazı çalışması sonucu boru patladıysa yapması kolay. Sızıntı şeklinde bir su kaçağı varsa, su kaçağı tespitini yapmak için hattı boydan boya açmak mı gerekiyor? Hem zahmetli hem de zaman alacak bu uygulamaya kimse yanaşmak istemez. Çünkü daha kolay yöntemler var.

Arkadaşlar madem su kıymetli diyoruz, nerede olursak olalım su kaçağı varsa ilgili birimlere veya şahıslara haber verelim. Madem çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakacağız, suyu ziyan etmeyelim. İçilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarımızı tüketmeyelim.

 

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir