Su Sızıntısı Bulma Araçları

Su Sızıntısı Bulma Araçları
Yazıya puan ver !

Sıhhi tesisat binalarımızdaki en önemli alt yapı sistemlerinden biridir. Bu sistemde bulunan borular temiz suyun evimize ulaşımını, atık suyun ise evimizden uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca evimize sıcak su erişimi ve kaloriferlere su taşınması da bu sistem üzerinden yapılır.

Günümüzde özellikle şehirlerde içme suyu olarak musluktan akan su yerine paketlenmiş su tercih edilmektedir. Öte yandan gıda, vücut ve ev temizliğimiz için her gün litrelerce su tüketmekteyiz. Maalesef, musluktan su içmememiz yeterince temiz olmayan su nedeniyle oluşabilecek sağlık problemlerinden kurtulduğumuz anlamına gelmez. Giderlerden sızan pis sulardan yayılan kokuların, mikrop ve zararlı bakterilerin nasıl bir tehlike oluşturduğu ise açıktır.

Bu nedenlerle, temiz suyun su kaynaklarından evimize ulaşana kadar temizliğini koruması, pis suyun ise evimizden kanalizasyona kadar sızmadan gidebilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu döngü su tesisatı içerisindeki su boruları ile gerçekleştirilmektedir. Bu borularda oluşan herhangi bir çatlama, delinme, kırılma su kaçaklarına ve dışardan borulara karışabilecek yabancı maddelere sebep olmaktadır.

Su Tesisatında Oluşan Sızıntılar

Su tesisatı iki farklı ağdan oluşmaktadır:

 • Temiz su tesisatı suyun temiz su kaynağından evlerimize ulaşmasını sağlayan su borusu ağıdır. Dışarıda ve içeride kullanılan boruların farklı olmasının yanında, sıcak su taşıyan ve soğuk su taşıyan sistemler de birbirinden ayrıdır.
 • Atık su tesisatı lavabolarımızda, banyolarımızda, tuvaletlerimizde kullandığımız suların önce evimizi sonra binamızı terk etmesini ve kanalizasyona ulaşmasını sağlayan boru ağıdır.

Bu iki ağda kullanılan boru tipleri, birbirine eklemlenmeleri, kurumları, meydana gelebilecek hasarlar ve onarımları da farklılıklar gösterir.

 1. Temiz Su Tesisatında Sızıntı

Temiz su tesisatında kaçak olduğunu farklı şekillerde gözlemleyebilirsiniz. En net sonuç veren gözlem ise, su vanasının tamamen kapatılmasının ardından su sayacının kontrolüdür. Eğer su sayacınız çalışmaya devam ediyorsa, temiz su tesisatınızda sızıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Temiz su tesisatında su sızıntısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Boruda delinme,
 • Boru ek parçaları dişlerinde kaçırma
 • Dişli birleşimlerinin hatalı yapılması,
 • Yanlış ek parça seçimi,
 • Teflon bant sarımının hatalı yapılması,
 • Bezir yağı veya sülyen boya kullanılmaması
 1. Atık Su Tesisatında Sızıntı

Giderlerde meydana gelen sızıntı, borulardan gelen pis kokulardan, böcek, kurt, solucan gibi haşerelerin üremesinden anlaşılabilir.

Atık su tesisatında su sızıntısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Boruların birleştiği muflu kısımlara conta konulmaması,
 • Muflu ağzın yerinden çıkması,
 • Boru yüzeyinde oluşan yırtılma,
 • Çatıdaki havalığın kenarlarında oluşan boşuklar,

Eğer sızıntı sık değilse ve çok olmuyorsa sebebi izolasyon kaynaklı terleme olabilir.

Su Sızıntısını Tespit Etmek

Su kaçağının meydana geldiği yerin doğru tespit edilmesi hem zaman hem de maddi açıdan önemlidir. Bu amaçla kullanılan teknolojik cihazlar yeterince geliştirilmeden önce, su kaçağının tespiti için kaçaktan şüphelenilen yerden başlayarak parkeler ya da duvar kırılmaya başlanırdı. Bu kırma işlemi bir yandan evinizi inşaat alanına çevirirken bir yandan da ek masraflar ortaya çıkarıyordu. Bu nedenle su sızıntısı olduğunun farkında olan birçok kişi tespit ve onarım işlemine sıcak bakmazdı.

Bugün, gelişen teknoloji ile kırmadan su kaçağı tespiti mümkün hale gelmiştir. Tespit için farklı yöntemlere başvurulmakla birlikte, bugün en sık kullanılan iki yöntem vardır. Bu yöntemlerle noktasal su kaçağı tespiti yapılabilmektedir.

 1. Akustik Dinleme Cihazı: Temiz su borularında meydana gelen sızıntıları bulmak için kullanılan bu cihaz, yer üstünde yapılan ses analizi ile sızıntının yerini tespit eder.
 2. Kamera İle Görüntüleme: Atık su borularının kamera ile görüntülenmesi ile sızıntı tespit edilir.

Ayrıca termal kamera ve nem ölçer de su kaçağı alanının bulunması için yardımcı cihazlar olarak kullanılmaktadır.

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

1 Yorum yapılmış

 1. Ersoylar tesisat ortalığı kırıp dökmeden yani savaş alanına çevirmeden robotla su kaçağını tespit etmede 1 numaralı bir firma ve sadece bu işlemi 99 TL karşılığında yapıyor. Çok teşekkür ediyorum ilgileri için.

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir