su kaçağı tespiti

Su Kaçağı Tespiti ve Tuvalet Sızıntısı Sorunu Nedir?

Su Kaçağı Tespiti ve Tuvalet Sızıntısı Sorunu Nedir?
Yazıya puan ver !

Su kaçağı, başta evler olmak üzere su tesisatının döşendiği her yerde görülmesi muhtemel bir sorun olup, boruların eskimesi, tıkanması ve paslanması gibi birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan, tespit edilmesi oldukça zor ve çevreye verdiği zarar, sorunun boyutuna bağlıdır. Buna karşılık, bir musluktan sızıntı olması durumunda, çok küçük olduğu için çevreye herhangi bir zarar verilmez ve çoğu durumda basit bir alet kullanılarak tespit edilebilir.

Sızıntılar tespit edildiğinde, çeşitli nedenlerle mümkün olan en kısa sürede onarılmaları önemlidir. İlk olarak, artan su akışı daha yüksek basınçlara yol açar ve bu, boruların daha erken aşınmasına neden olarak, değiştirmeyi daha acil hale getirir. İkincisi, bir binanın sıhhi tesisat sisteminde sızıntı varsa, kanalizasyona girmeyen herhangi bir su, akacak başka yollar bulacaktır ve sonunda ev aletlerine ve armatürlere girebilir. Özetle, bir borudan artan akış, suyun çözünme ve toprağı kirletme oranını hızlandıracaktır.

su kaçağı tespiti

Aşağıdaki yazı çoğunlukla tuvaletlerdeki sızıntı veya sızıntıların nasıl tespit edileceğine odaklanmaktadır çünkü aralarında çok önemli farklar olduğunu bilmek önemlidir. Daha spesifik olarak, tuvalet kaçakları, tuvalet kaçak bulucu veya tuvalet kaçak dedektörü olarak da adlandırılan basit bir araçla tespit edilebilir. Bu araç hırdavatçılardan kolaylıkla temin edilebilir ve uygun fiyata alınabilir. Su kaynağının bir parçası olarak kendini ayarlayan tuvalet vanasına bağlanan basit bir alettir. Araç, akışta bir artış algıladığında, duyulabilen bir röleyi etkinleştirir ve ardından bir uyarı gönderir ve kullanıcıları sızıntıları kontrol etmeleri için uyarır.

Tuvalet Sızıntı Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit tuvalet sızıntısı vardır. Bazı türler bu aletle diğerlerine göre daha kolay ve daha ucuza test edilebilir, bazıları kaseye su aktığında fark edilir, ancak hepsi içeriden duyulmaz ve bu nedenle ne arayacağını bilmek önemlidir.

 

  • Plastik veya kauçuk contalar: Conta valfe takılır. Bu conta bozulduğunda veya yırtıldığında, içinden bir miktar su akar. Su kaseye aktığında ses olmayacağından bu duyulmayacaktır. Bu tür bir sızıntıyı test etmek için valfe basın ve hiçbir şey duymuyorsanız, bu tür bir sızıntı olması muhtemeldir. Hiçbir şey duymuyorsanız, pense ile çıkarılabilen ve gerektiğinde temiz su ile tamamlanabilen herhangi bir yapışkan parça olup olmadığını kontrol edin (sızıntının onarılması gerekmez).

 

  • Kırık sineklik: Klozet kapağı açıklığını kapatan bir zardır. Kırıldığında su içeri akabilir ve bu duyulabilir. Bununla birlikte, tuvalete basınç testi yaparken hiçbir şey duymadığınızı varsayarsak, o zaman kırık bir kanadınız var. Bu tür bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için, kâsenin kenarını dikkatlice kaldırın ve herhangi bir kırık parça (kırılmış kanatçık) olup olmadığını kontrol edin. Hasar görmüşse değiştirmeniz gerekebilir.

 

  • Sızdıran mum halkası: Bu, klozet ve klozet duvarı arasında sızan sudan tuvalet halkalarını kapatan özel bir conta türüdür. Bir ağda halkası, değiştirilmesi gerekmeden önce normalde yaklaşık 10 yıl dayanır, bu nedenle bu aşamada onlarla ilgili herhangi bir sorun olmamalıdır. Buraya sızan herhangi bir su duyulacaktır ama yine de kasenin içinde bir şey duymayı beklememelisiniz. Bu tür bir sızıntıyı test etmek için, sadece jantı çıkarın ve hazneyi ve contaları kapatmak için kullanılan mum halkasını inceleyin. Hasar görmüşse, yenisiyle değiştirin.

 

Bazı tuvalet sızıntılarının diğerlerinden daha kolay tespit edilmesinin nedeni, tuvaletlerde sızıntı aramak isteyen herhangi bir kullanıcı tarafından dışarıdan görülebilmesi, ancak bunun için özel olarak tasarlanmış özel aletleri olan uzmanlar dışında hiç kimsenin görememesidir. Ek olarak, bazı sızıntı türleri, herkes tarafından kolayca tespit edilebilecek başka sorunlara neden olabilir ve bu nedenle, oluşma olasılığı olduğunda her zaman tespit edilmesi gerekir. Açıkçası, bir sızıntı duyarsanız, sızıntının kaynağını bulmanız ve onarmanız gerekecektir.

 

  • Duyulan ancak görülemeyen su sorunu: Tuvaletlerde sızan ancak leğene girmeyen su varsa, bu potansiyel olarak çok tehlikeli olabilir. Bunun nedeni, suyun bir evin elektrik veya gaz bölümlerine sızması ve bunların yanmasına veya kısa devre yapmasına neden olabilir. Bu aslında evlerde yangınlara neden olabilir ve bu nedenle düzenli muayeneler sırasında bu tür sızıntıları kontrol etmek önemlidir. Çoğu durumda, bu tip sızıntı, kolayca değiştirilebilen ve oldukça ucuz olan kanatçıklarla ilişkilendirilebilir.

su kaçağı tespiti

  • Hazneye giren ancak duyulmayan su sorunu: Bu tip sızıntılar özellikle büyük bir sızıntı olması durumunda evinize çok fazla zarar verebileceği için de tehlikelidir. Bu gibi sızıntılar olduğunda borularda su akışı artacak ve bunun sonucunda toprak hızla kirlenecektir. Buna ek olarak, sızıntıların nerede olduğunu bilmiyorsanız, evinize daha fazla zarar vermeden önce onları tespit edemeyebilirsiniz. Bu tür bir sızıntıyı kontrol etmek için klozeti kaldırın ve herhangi bir hasarlı parça olup olmadığını kontrol edin.

 

  • Duyulan ve görülen Su sorunu: Bu tür bir sızıntıyı tespit etmek daha kolaydır çünkü kazana akan su da duyulmalıdır. Herhangi bir sızıntı (su) belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için klozet kapağını yukarı ve aşağı hareket ettirerek kolayca kontrol edilebilir. Elbette, kanadın kırılması durumunda yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir, ancak diğer durumlarda sadece taze su ile doldurulması gerekebilir. Bu tür bir sızıntı fark ederseniz, tamir ettirin ve klapeyi yenisiyle değiştirin.

 

  • Duyulan ama görülmeyen klape sorunu: Bu tip bir sızıntı tuvalet vanalarında sorunlara yol açacağından aslında çok tehlikeli olabilir. Su, klape olmadan hazneye aktığından bunu duyacaksınız, ancak bu tür sızıntılar akışı büyük ölçüde artıracağından, bu, valflerin arızalanmasına neden olacak şekilde etki edebilir. Bu nedenle, güvenlik nedenleriyle gerektiğinde kanatçıkların değiştirildiğinden emin olmak önemlidir. Yukarıdaki makalede gördüğünüz gibi, bazı temel testler ve araçlarla tuvalet sızıntıları kolayca tespit edilebilir. Tuvalet sızıntı bulucu, sızıntıları kontrol etmenin en kolay yollarından biridir ve nasıl çalıştırılacağını bilen herkes tarafından kullanılabilir. Düzgün kullanıldığı ve temiz tutulduğu sürece çoğu amaç için etkili bir şekilde çalışan ucuz bir araçtır.

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir