Su kaçağı Tespiti için Proaktif Yöntem

Su kaçağı Tespiti için Proaktif Yöntem
Yazıya puan ver !

İçme suyunun hayati bir mal olarak önemi yıllardır istikrarlı bir şekilde artmaktadır ve hem su tedarikçileri hem de müşterileri, bu tükenmez kaynağı koruma ihtiyacının giderek daha fazla farkındadır. Tüketicilerin sürekli olarak kendilerine su kullanımını günlük olarak azaltmak için daha fazla nasıl yapabileceklerini sormaları gerektiği gibi, su tedarik şirketleri de sürekli olarak su tasarrufu için olası yollar arıyorlar. Odak noktaları öncelikle çeşitli nedenlerle sızıntılara karşı oldukça hassas olan su dağıtım şebekesidir: bir sızıntı tamir edilmeden büyük miktarda su kaybına yol açar. Bu nedenle su sızıntı miktarını en aza indirmek ve bir sızıntı tespit edildikten sonra, gecikmeden tesisatçıdan yardım alınmalıdır. Ne yazık ki her zaman sızıntı yapan bir su borusu görünür bir şekilde bunu yapmaz veya hemen bir yüzey su kaçağına neden olmaz. Buna ek olarak, sızıntıların her zaman yüzeye geldiği hala yaygın bir varsayım aslında bu genellikle sadece bir zaman meselesidir. Bazı istisnalar dışında bu doğru olabilir, çünkü toprak tipine ve dağıtım ağının yapısına bağlı olarak, kaçan suyun çoğu bir noktada yüzeyde gözlemlenebilir. Bununla birlikte, bu, sızıntının var olduğu sürenin, kaybedilen toplam su miktarı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu gerçeğini göz ardı eder. Yüzeyde su göründüğünde, sızıntı yaptığı süre net bir şekilde belli değildir. Görsel yöntemler bu nedenle su borusu şebekesinde sızıntı tespiti stratejisinin sadece bir ipliğini oluşturabilir ve su kayıplarını kalıcı olarak azaltmanın tek yöntemi olarak asla uygun değildir.

Görünür boru kırıklarına temelde farklı bir yaklaşım artık çok daha yaygın. Çoğu su tedarikçisi su kayıplarının araştırılmasını sistemleştirdi ve boru ağındaki kayıpların erken tespiti için proaktif yöntemler kullanıyor. Bu yöntemler su kayıplarını izlemek ve azaltmak için bir strateji getirmenizi önerir ve üç temel adımı tanımlar: sızıntı sıklığını ölçmek, akışı ölçerek su kayıplarını belirlemek ve sızıntı tespit yöntemlerini kullanmak.

İstanbul Su Kaçağı Tespit Uzmanı: ERSOYLAR

Su sızdırmazlığı ölçümü ve su kayıplarının nicel tayini tek bir adımda birleştirilebilir. Elde edilen bilgiler, küçük sızıntıları ve küçük sızıntı hacimlerini bile tanımlamak için yeterli olabilir. Kayıpların mümkün olduğunca doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesi için, boru ağını izleme bölgelerine bölmek esastır. Bu bölgeler, ağın geri kalanından slayt kapıları vasıtasıyla tamamen izole edilmeli ve ölçülebilir bir hacmin tanımlanmış bir beslemesi ile sağlanmalıdır. Bu boru ağ bölgeleri makul bir şekilde kalıcı bir sayaç ile donatılabilir. Ölçülen değerler derhal iletilmeli ve değerlendirilmelidir. Yaklaşık 4 ila 30 km uzunluğundaki boru ağının bölümleri sabit bölgeler olarak uygundur. Ölçümler 1 ila 2 saatlik bir süre boyunca gece boyunca yapılmalıdır. Ölçüm periyodu boyunca belirlenen gecelik minimum tüketim her zaman tanımlanmış sabit bölgelerde referans değeri olarak kullanılması gereken belirli bir artık tüketim hacmini içerir. Ağ bölümünün çalışma koşullarının aynı kalması koşuluyla, gecelik minimum tüketim değerleri önemli ölçüde değişmez. Yani normal koşullarda kabaca aynı minimum değerler her gece ölçülür. Ölçüm alanında bir sızıntı meydana gelirse, gece değerleri kayda değer bir şekilde artacak ve yüksek kalacaktır. Sürekli akış ölçümü, gerçek sızıntı miktarının doğrudan ölçülmesine izin verdiğinden, değişiklikler hemen yanıtlanabilir. Siz de su sızıntılarını engellemek için hangi sistemleri kullanacağınızı öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir