Su Kaçağı | Petek Temizliği

Robotla Tıkanıklık Açma | Kombi Petek Temizliği Acil Su kaçağı ve tıkanıklık açma için %100 garantili hizmet...

Ersoylar Tesisat, İstanbul genelinde su kaçağı tespiti, tıkalı gider açma, petek temizliği ve kombi bakım tamir servisi konularında profesyonel olarak garantili hizmet vermektedir. Siz de bizleri tercih ederek su tesisatçı bulma kolaylığu ile uygun fiyat garantisini kaçırmamış olursunuz.

Petekler Altı Az Isınma Sorunu

5
(1)

Bu nedenle petek temizliklerine özen göstermekte fayda vardır. Aksi taktirde büyük sorunlar ile baş başa kalabilirsiniz bu nedenle aksatmadan bir an önce temizlik yaptırmanızda fayda vardır.Ve temizlik işlemi yaz sonu ve kışın ilk aylarında yaptırmanızda fayda vardır. Unutmayın evinizde ve ya iş yerinizde fark etmez kaç tane petek ve ya peteklerin büyüklüğü fark etmez tamamen profesyonel ekip ile gelerek bütün kombi ve petek temizleme işlemlerini yaptığımızı söyleye biliriz ve bunu geç kalmadan bir an önce sizin de yaptırmanızda fayda vardır kısaca sizlere temizleme işlemlerin nasıl ilerlediğini söylemek isterim ilk önce sadece basınçlı su ile bi kere tüm borulara verilerek saf su ile temizlenir. Daha sonrasında asıl temizlik başlar basınçlı ve ilaçlı su ile temizlenir. Asıl o bütün petekleri ve borular temizleyen ilaçlı sudur.Daha sonrasında kombiyi tekrar çalıştırmaya başladığınız zaman kombinin ve peteklerin ısısını hissedeceksiniz ve ilk günkü gibi ıs ı alacağınızını söyleye biliriz ve iş ve ya ev fark etmez sizin için çok daha iyi olacaktır. Ayrıca bu temizlik sizi bir sene boyunca götüreceğini söyleye biliriz.

Evet sizinde herkes gibi peteklerinizin ısı kaybının olduğunu düşünüyor.Ve hiç bir şekilde ısı konusnda verim alamıyorsanız bunun tek bir sebebi var.Tamamen peteklerin pislendiği ve kireçlendiği için kombi ve peteklerinizin alt kısmı ve ya üst kısmı farklı çalışarak bu sizin ısınma konusunda problem ile karşılaşmanızı sağlaya bilir.Bunu düzeltmek tamamen sizin elinizde tamamen profesyonel bir ekip yardımı ile peteklerinizin ilk günkü gibi çalışmasını sağlaya bilirsiniz artık geç kalamdan bir an önce sizde temizletme yaparak eskisi gibi verim almaya başlaya bilirsiniz daha fazla zaman kaybetmeden hemen sizlere vermiş olduğumuz telefon numarasından bize ulaşarak nerede olursanız olun hiç fark etmez tamamen profesyonel ekip ile ve ekipmanlarla evinize gelerek basınçlı su ve ilaçlı basınçlı su ile saatler içerisinde temizliği yapıp eskisinden daha güzel bir petek ve kombinizi verimi alacak iş ve ya ev yerinizi çok daha güzel bir şekilde ısıtarak çok daha iyi ısıya sahip olacağınıza emin olabilirsiniz ve neden senede bir kez yapıldığını soracak olursanız tek bir sebebi var uzun süre temizlenmemiş bir petek ve ya kombi sizleri büyük bir problem karşı karşıya olduğunu söyleye biliriz hatta bu maddi açıdan o kadar büyük bir problem demek ki belkide kombi ve ya peteklerin tamamen değişmesi bile demek olabilir.

Petekler Neden Isınır ?

Kalorifer petekleri, kombinin devir daim yapmış olduğu sıcak suyun odaları ısıtmasını sağlarlar. Bazı durumlarda petek ısınmıyor yada peteğin altı ısınmıyorsa bu bir sıkıntı olduğu anlamına gelir.Isınmayan doğalgaz peteği için ilk yapılması ihtiyaç duyulan vanalarını test etmeniz. Vanalar saat yönünün bilakis açılır. Eğer kapalıysa açarsanız petek ısınır. Kombi basıncı test edilir. Basınç belli bir seviyenin dibine düşerse kombi arıza durumuna geçer. Kombinin göstergesine bakmayana kadar arıza niteliğinde olduğu ayrım edilmez. Kombi altındaki su takviye vanası açılır ve su takviyesi yapılır.Kalorifer peteklerinden ancak bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır. Havası alındıktan sonrasında da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek arasında tortulaşma kararı su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda peteğin temizlenmesi gerekir. Bazı durumlarda, petek linkleri yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir. Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur. Kombiye yakın olan petek ısınıyor fakat uzaktaki peteklerin alt bölümü ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir. Kombi filtresinin tıkanması kararı da peteklerde sorun yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir. Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına niçin olabilir. Bu durumda termal kamera ile döşem test edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir.

Petekten ses gelmesinin değişik sebepleri olabilir. Petek ısınana kadar ses geliyor, ısındıktan sonrasında ses kesiliyorsa bu kalitesiz malzemeden yapılma peteğin genleşmesinden kaynaklanmaktadır. Su damlama sesine benzer bir ses geliyorsa eğer; bu petek arasında birikmiş çamurlaşmadan kaynaklanmaktadır. Petek temizliği yapılmalıdır. Peteğin havasını almak oldukça kolay bir iştir. Birkaç dakikanızı almaz. Bunu için yapmanız ihtiyaç duyulan; Kalorifer peteğinin havasını, purjör vanasını gevşeterek alabilirsiniz. Elinizde purjör anahtarı yoksa düz tornavida ile vanayı gevşetin. Vanayı tam olarak açmayın. Vanadan su gelinceye kadar bekledikten sonrasında purjör vanasını yine sıkabilirsiniz. Böylece kalorifer peteğinin havası alınmış olur.Yerden ısıtma sisteminde radyatör bulunmadığı için, havası kombi altındaki kollektörden alınır. Peteğin havasını almaya benzer. Bunun için kollektörün üstünde bulunan purjör vanasını gevşetirsiniz. Saat yönünün bilakis çevirerek açılır. Su gelinceye kadar bekledikten sonrasında, vanayı yine sıkın. Böylece yerden ısıtma sisteminizin havasını almış olursunuz. Yerden ısıtma sisteminin havasını sık sık almak zorunda kalıyorsanız. Kollektörde bulunan kör tapa yerine otomatik hava purjörü takılırsa, hava almak zorunda kalmazsınız.Kombi filtresi temizliği her sene eylül/ekim ayında yapılması ihtiyaç duyulan rutin bir iştir. Uzman kişilere yaptırılması teknik açıdan daha uygundur. Ancak kendiniz yapmak isterseniz; Kombi altında bulunan kombi filtresi, saat yönünün bilakis döndürülerek açılır. Kombi filtresi eski bir diş fırçası yardımıyla temizlendikten sonrasında yerine takılır ve vanası sıkıca kapatılır.Reglaj ayarının mantığı, tüm petekleri eşit biçimde ısıtmaktır. Kombiye en yakın peteği en azca, en uzak peteği en oldukça açarak sıcaklık dengesini eşitlemektir.Bu durumda, tesisatınızda kaçak laf mevzusu olabilir. Bu işte uzman olan bir firmadan yardım almalısınız. Termal kameralar ile kaçağın yeri tespit edilir. Peteklerinizin arasında tortu birikmesi kararı meydana gelen bir sorunda olabilir. Yine bu işte uzman olan firmalardan yardımcı alarak petek temizliği yaptırmalısınız.Banyodaki havlupandan hususi makinalar ile peteklere kimyasal deva gönderilir. Bu kimyasal ilaçla peteklerdeki tortular, kireçlenmeler ve döşem boruları temizler.İçinde çamurlanma olan peteği kendi imkânlarınızla temizleyebilmeniz için, peteğin bağlantılarını sökmeniz gerekir. Daha sonrasında peteği duvardan sökmelisiniz.

Kombi Isınma Sorunu

Banyo yada bahçede peteğin içerisine tazyikli su tutarsınız. Ancak tüm işlemleri yapmanıza karşın tam olarak temizlenmez. Çamurlaşmış olan tortu, tazyikli su ile petekten sökülmez. Bunun için ustalaşmış yardım almalısınız.Tesisat sisteminde meydana gelecek muhtemel sorunlara öncesinden müdahale edilmiş olur. Bu sorunların ilerde daha maliyetli ve uğraştırıcı problemler olması engellenmiş olur. Isıtma sisteminiz bereketli bir biçimde çalışır. Kombiniz, döşem arasında olup biten kireçlenme ve peteklerdeki çamurlaşmadan ötürü suyu pompalarken daha çok enerji harcar ve yıpranır. Düzenli meydana getirilen petek temizliği kombinizin ömrünü uzatır. Daha azca enerji ile ülkü ısınma sağlanmış olur. Petek yada radyatörlerinizin altı ısınmıyor mu? Kombinin sıcaklığını yükselttiğiniz biçimde hala ısınamıyor musunuz? Peki çözüme birde değişik bir yöntemle yaklaşalım. Isınma problemlerinin başlangıcında yanlış döşem uygulamaları birinci sırayı alır. İlk çalmış olduğu günden beri peteklerin altı ısınmıyor ise tecrübeli bir ustadan kesinlikle yardım alın. Böyle bir ustayı nereden bulacağım diyorsanız o vakit usta sizsiniz. Elinize bir anahtar alın ve makalede ifade edilen işlemleri sırası ile yapın. Isıtma tesisatına bağlı radyatörlerin alt taraflarının ısınmadığını ayrım ettiğinizde tesisatınızı temizletmenin tarihi gelmiştir. Eskiden radyatörlerinize el vuramaz derecede ısı varken şimdi eskisi şeklinde ısıtmıyorsa radyatörlerin altında balçık oluşmuş demektir. Su süratli bir şekilde dönemediği için lüzumlu ısıyı alamazsınız.

Kombiden en uzak peteklerin alt taraflarının soğuduğunu bir oldukça evde görebilirsiniz. Reglaj ayarı dediğimiz kolay bir yöntemle soğuk olan peteklerin birazcık daha ısınmasını sağlayabilirsiniz. Reglaj ayarı iyi mi yapılır sayfamızı ziyaret ederek evde kendiniz tatbik yapabilirsiniz. Kombi ve peteklerinizde biriken kireç ve su taşları radyatörünüzde bulunan kanalları tıkayıp suyun devir daim doğrusu sıcak suyun dönüşümüne mani olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatınızı meydana getiren borular içinde kireç suyun yolunu daraltabilir. Bunların hepsini Tesisat olarak kimyasal ve makineler sayeinde açıyoruz. Isınma mevzusunda daha değişik nedenlerden ötürü şikayetçiyseniz kontakt bölümünde yer edinen telefon numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye kesinlikle ısınma sorunlarını anlatın.Peteklerin alt kısımları tamamen buz gibiyse sistem içinde kirlilikten ötürü tıkanma meydana gelmiştir. Peteklere giden sıcak su tesisatı tıkandığında hızını kaybeder. Üst taraf ile alt taraf içinde anormal bir sıcaklık farkı yok ise petekleri temizlettikten sonrasında kesinlikle koruyucu deva atmanızı öneri ederim. Kalorifer petekleri alt yandan yanmaya başlıyorsa petek bağlantılarınızı test etmenizi öneri ederim. Bunu algılamak için kombiyi kapatıp 45 dakika bekleyin. Tekrar kombiyi çalıştırın elinizi peteklerin üstünde gezdirerek yanmayan bölgeyi anlayabilirsiniz. Kombiye en yakın petek dışında hiç bir petek ısınmıyor ise kombinin altında bulunan filtre ve kombinin devir daim pompasını test edebilirsiniz. Peteklerin alt taraflarının soğuk olması demek kombinin arızalı olduğuna işaret etmez. Eviniz oldukça büyük petek temizliği yaptırdınız hiçbir işe yaramadıysa kombinin derhal dibine bir ek pompa bağlanırsa bu konum ortadan kalkacaktır. Sisteme harici bir pompa bağlandığında kombinin pompası ile aynı hızda çalışmayacağı için araya bir tane balans kabı koyulması mecburidir. Denge kabı sistemde oluşan havanın atılmasını sağlayacaktır. Radyatörler devamlı hava yapıyorsa ısıtma tesisatının en yüksek noktasına aşağıdaki resimde gördüğünüz şeklinde otomatik hava purjörü bağlamanız ehil olacaktır.Odalarda bulunan petekler içinde oldukça büyük sıcaklık farkı yaşıyorsanız oldukça sıcak olan odalardaki peteklerin vanasını birazcık kısmanız gerekir. Kombiye en uzak noktada bulunan petekler ile en yakın petek içinde sıcaklık farkı olması normaldir. Bu problemlerin oluşmaması için mobil sistem ısıtma tesisatı yaptırmak her odaya benzeşik bir ısının dağılmasını sağlayacaktır.En fazla arızaya sebep olan problemlerin başlangıcında ısınmayan peteğe giden boruda kaçak olması başta gelir. Altı ısınmayan peteklerde genel anlamda ayrım edilmeyecek kadar küçük bir kaçak meydana gelmiş olabilir. Kalorifer borularında olup biten kaçak oldukça küçük olsa da ısınmayı etkileyen faktörler içinde sayabiliriz. Bu problemin daha ayrıntılı incelemek için su kaçağı bulma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kalorifer tesisatlarında olup biten kaçaklara çözüm yolları bir kaç değişik yöntemle anlatılmıştır.Tesisat içinden su boşaltma işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Paranızda cebinizde kalır. Bizim yaptığımız makineli temizleme işlemi olduğundan ancak petekler temizlenmez, boruların içerisi de tertemiz olur. Panel radyatörlerin halk diliyle petekleri ısınmada kat kaloriferli sistemlerde, merkezi sistemlerde en oldukça kullanılan radyatör çeşitleridir.

Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınır ?

Panel radyatörlerin sistemde sıcak su varken ısıtmaması sık rastlanan problemler içinde yer alır. Bu sorunların nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda yazılan işlemler peteklerin bir kısmının ısınmış olduğu ve bir kısmının ısınmadığı şikayetlerine çözüm için yazılan yazılardır. Peteklerin tümü ısıtmadığında kombide yada kalorifer tesisatı su basıncında sıkıntı bulunduğunu unutmayalım. Az ısınan petekler genel anlamda tesisatın son olarak noktasına takılanlardır. Eğer peteklerde hava yoksa, bunun sebebi kombinin su sirkülasyonunu elde eden pompanın yakın peteklerdeki su sirkülesini, öteki petekler kadar yapmaması. Yakın peteklerde suyu 10 kere çevirirken (sirkülasyon ederken) uzaktaki peteklerde bunun 2 yada 3 kere olması. Bunun için peteklerin vanalarından reglaj ayarı yapılması gereklidir. Yani peteklerin dönüş vanası peteğin altındaki vana, yakından uzağa doğru belginlik konumu ayarlanmalıdır. En yakındaki vana oldukça kısık, en uzaktaki vana oldukça aleni olmalı. Her eve ve tesisata gore bu ayarlamalar değişebilir. Kombi kat kaloriferi sistemlerinde bu şeklinde sorunların çoğu zaman tesisatında hava olmasından ötürü peteklerin ısınmadığı tespiti olmuştur. Öncelikle peteklerin gidiş vanasının (üst kısmındaki vana) ve dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) aleni olup olmadığı test edilmelidir. Bu olasılık oldukça azca olsa da genede olasılık olduğu için test edilmesinde yarar vardır. Bazı tesisatçı şirketler maliyeti düşürmek için dönüş vanasının (alt kısmındaki vana) volanlı (çevirmeli) doğrusu düzgüsel vana takmayıp, ayarlı vana takmaktadırlar ve ayarlı vanayı kapalı yada kısık bırakılmasından ötürü oldukça enderde olsa petek ısınmama şikayeti olmaktadır. Bu vana peteğin alt kısımın bir T parçası şeklinde görünür. Kullanıcıların bunun vana bulunduğunu bilmediklerinden, bilseler dahi bu vana Allien anahtar ile açıldığından aleni mı, kapalı mı bulunduğunu bilmemektedirler. Peteklerin vanalarının arızalanmasından ötürü petekler yeteri kadar ısıtmayabilir yada asla ısıtmaz. Petek vanasının arasında conta vananın gövdesine yapıştığı, sıkıştığı v.b. şeklinde vana arızalarında petek ısınmaması laf mevzusu olabilir. Buda oldukça nadir rastlanan problemdir. Peteklerin üst kısmında hava alma için yapılma pürjör vardır. Bu pürjörün yapısına gore tornavida, pense, karga burun şeklinde aletlerle açılıp, hava bitinceye kadar su gelinceye kadar petekteki hava alınır. Pürjör açılırken saatin ters yönünde açılmalı ve saat yönünde kapanmalıdır. Hava alma işlemi yapılırken peteklerin vanalarının aleni konumda olması gereklidir. Petek vanaları saat yönünde kapanır, saatin ters yönünde açılır.

Hava alma işlemi yapılırken tesisattaki su basıncı düşecektir. Kat kaloriferi, kombi tesisatındaki su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar içinde bulunmasına dikkat ediniz. Peteklere gelen döşem borusunun ve ek yerlerinde tıkanıklık olabilir. Boru Tesisatı yapılırken bilhassa PPRC (Polipropilen Random Kopolimer) boru halk diliyle plastik boru ek kaynak yerlerinde müsait olmayan biçimde kaynak yapıldığında, kaynak esnasında borunun erimesiyle boru çapının daralması ve hatta asla su geçişi olmamasına niçin olur. Son olarak hatırlatmam ihtiyaç duyulan malumat benim de kararsız kaldığım ama birtakım durumlarda işe yaradığını ispatladığım şey peteğin alt tarafında bulunan vanadan yada kör tapa kısmından hava almak. Her vakit peteğin üst tarafında hava olmayabilir. Peteğin alt kısımlarında hava sıkışma yaptığında kanalların içine su giriş çıkışını engeller.

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir