Nokta Atışı Su Kaçağı Tespiti

Nokta Atışı Su Kaçağı Tespiti
Yazıya puan ver !

Su kaçaklarının çözümü eskisine göre artık daha kolay yapılmaktadır. Eskiden kırma yöntemiyle su kaçaklarının yeri tespit edilmeye çalışılırdı. Şimdi ise teknolojik cihazlarla nokta atışı su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Su kaçakları insanların huzuruna kaçırabilecek kadar büyük sorunlar haline gelebilmektedir. Bu kadar büyümesinin en büyük nedeni su kaçağına doğru müdahalenin yapılmamasıdır. Basit bir örnekle durumu açıklamak gerekirse örneğin banyo giderinde bulunan sorun altta bulunan dairenin banyosunu olumsuz etkilemektedir. Bu durumda sorunun hızlı bir biçimde giderilmesi gerekmektedir. Fakat işin uzmanı olmayan ve ilkel yöntemlerle çalışan bir ustadan bu sorunu çözmesi istendiğinde sorun daha da büyüyecektir. Çünkü usta kaçağın yerini bulmak için banyoyu kırmaya başlayacaktır. Böylece küçük bir kaçak sorunu, büyük bir banyo sorununa dönüşecektir. Yanlış müdahale bu şekilde sorunlara sebep olmaktadır.

Nokta Atışı Su Kaçağı Tespiti Hangi Cihazlarla Yapılmaktadır?

Nokta atışı su kaçağı tespiti için kullanılan birçok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde su kaçağının yeri kısa süre içerisinde bulunmaktadır. Bu cihazlardan bazıları ve çalışma şekilleri şu şekildedir:

  • Akustik dinleme cihazı; su tesisatında bulunan sesleri dinleyerek kaçağın yerini tam olarak belirlemektedir.
  • Nem ölçer; duvarda bulunan nem miktarını ölçerek kaçağın yerini bulmaktadır.
  • Termal kamera; su hattında bulunan sıcaklığı takip ederek su kaçağının yerini bulmaktadır.
  • Boru görüntüleme kamerası; boruların içinde görüntü alınmasını sağlayarak su kaçağının yerini tespit etmektedir.

Su kaçağının yerinin tespit edilmesi için kullanılan cihazlar ve çalışma şekilleri en kısa ifadeyle yukarıdaki gibidir. Uzman kişiler tarafından bu cihazlarla yapılan tespitler %100 doğru sonuç vermektedir. Böylelikle eski kırma yöntemi ile su kaçağının aranmasına gerek kalmamaktadır.

Nokta atışı su kaçağı tespiti çok önemlidir. Zaman geçtikçe evlerde kullanılan temiz ve kirli su boruları eskimektedir. Eskiyen borular zamanla sorunlar çıkartmaya başlayacaktır. Belli noktalardan çatlayan su borularından su sızıntıları olacaktır. Bu su sızıntıları ise ev ya da işyerlerine değişik şekillerde yansımaktadır. Eğer borudan sızan su, yüzeyi etkilerse su kaçağı olduğunun farkına rahatlıkla varılmaktadır. Duvarda ya da oluşan nem buna işaret etmektedir. Fakat sızan suyun yüzey yerine başka bölgelere giderek en ufak bir belirti göstermemesi durumunda su kaçağı olduğunun tespiti oldukça zordur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Evde su kullanımında aşırı bir değişiklik olmamasına rağmen su faturasında ani bir yükseliş olduğunda, evdeki tüm suların kapatılarak su saatinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Su saati dönüyorsa evde su kaçağı vardır demektir ve hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekmektedir. Uzman bir ekip çağırılarak tamir edilmesi sağlanmalıdır.

Nokta Atışı Su Kaçağı Tespiti Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Nokta atışı su kaçağı tespiti yapmak için son teknoloji ürünü cihazlar kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlar tek başına yeterli sonucu vermemektedir. Bu cihazlar farklı teknolojik gelişmelerin bu alana uygulanması ile elde edilmektedir. Dolayısıyla cihazlar su boruları hakkında bilgileri cihazı kullanan personele aktarmaktadır. Bu bilgileri elde eden personelin cihaz konusunda uzman olması gerekmektedir. Böylece gelen bilgileri düzgün bir şekilde yorumlayacak ve su kaçağının yerini doğru olarak belirleyecektir. Nokta atışı tespit için cihazı kullanan personelin cihaz konusunda mutlaka tecrübeli ve bilgili olması gerekmektedir. Aksi durumda cihazdan beklenen verim elde edilmeyecektir.

Nokta atışı su kaçağı tespiti için kullanılacak olan cihazın seçimi de çok önemlidir. Su kaçağı belirleme cihazları farklı teknolojiler kullanmaktadır. Bu da farklı durumlarda daha iyi performans sağlamalarına neden olmaktadır. Örneğin bazı durumlarda termal kamera ile yapılan çalışma kısa sürede etkili sonuçlar verirken, bazı durumlarda ise termal kamera ile su kaçağını tespit etmek biraz daha zaman alabilmektedir. Bundan dolayı su kaçağı için kullanılacak cihazların seçimi çok önemlidir. Su kaçağının yerinin tam olarak tespit edilmesi için görev yapan personeller genellikle farklı cihazları yanlarında bulundurumaktadır.

 

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

1 Yorum yapılmış

  1. Tek kelimeyle hairkasınız edinmiş olduğum bilgiler bana çok fayda sağlayacak internet sitenizi her zaman kullanacağımı bildirmekten dolayı mutluluk duyarım ayrıca bu anlamda tesisat konusunda hizmet verdiğinizi gördüm rutubet ve olası problemler için adresim siz olacaksınız inşallah sıkıntı olmadan çözüme kavuşturursunuz olası bir tesisat sorunumu.

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir