Dinleme Yöntemi İle Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Dinleme Yöntemi İle Su Kaçağı Nasıl Bulunur?
5 (100%) 2 Puan[lar]

Su tesisatında oluşan kırılma, çatlama, aşınma ve hasarlar sonucu su tesisat borularında meydana gelen su sızıntıları su kaçağı olarak adlandırılır. Su kaçağı temiz su borularında meydana geldiğinde temiz su kaçağı, pis su borularında meydana geldiğinde pis su kaçağı olarak adlandırılır. Her iki durumda da meydana geldiğinde ve fark edildiğinde en kısa zamanda hasarın onarılması önem arz eder.

Dinleme yöntemi ile su kaçağı nasıl bulunur? Sorusu bu iki şekilde meydana gelen su kaçakları ile doğrudan bağlantılıdır. Özellikle bu yöntem temiz su kaçaklarının tespitinde oldukça işe yarar. Suyun boru içindeki tanzikli akışı sesini dinleme araçları ile daha kolay duyulmasını sağlar. Pis su borularında oluşan kaçakların ise termal kameralar yardımıyla tespit edilmesi mümkündür.

Su Kaçağı Neden Olur?

Su kaçağı zamanla yıpranmakta bağlı olarak su tesisat borularının hasar almasıyla ortaya çıkabileceği gibi anlık yapılan hatalarda da ortaya çıkabilir. Özellikle yaşı büyük olan binaların eskimiş su tesisat yapılarında bu gibi sorunların baş göstermesi mümkündür. Su tesisat sisteminde zaman içinde çürüme ve yıpranma su tesisatında kaçak problemi doğuran diğer bir faktördür. Bununla birlikte su tesisat sisteminde ucuz maliyetli ürün kullanmak bu kaçaklara sebep olmaktadır. Su tesisatının oluşum aşamasında görev alan ustaların hataları sonucu yine su tesisatında hasar oluşabilir. Bu hasar önemsenmez üzeri kapatılırsa zamanla daha büyük sorunlara sebep olmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su tesisatında oluşan kaçakların belli başlı belirtiler göstermesi bulunulan binada su kaçağı sorununun olduğunu göstermektedir. Bu sorunlar genel anlamda şu şekildedir.

  • Su kaçağı olan yerde duvarlarda kabarma meydana gelmektedir.
  • Su kaçağı olan yerde ıslak kalan bölgelerde rutubet ve küflenme oluşmaktadır.
  • Su kaçağı olan binada su saati kapatılsa bile dönmeye devam eder.
  • Su kaçağı olan yerde fayans aralarında su sızıntıları meydana gelir.
  • Su kaçağı olan yerde musluk dibinden sızmalar görülür.

Bu gibi belirtilerin gözlendiği durumlarda su kaçağı sorunu fark edilmektedir. Dinleme yöntemi ile su kaçağı nasıl bulunur? Sorusunu merak edenler için alanında uzman kişiler son gelişen teknoloji ile akustik dinleme cihazları sayesinde su kaçağı olan bölgede su sesini dinleyerek tespit işlemi yapmaktadır. Bu yöntem oldukça basit zahmetsiz ve kolaydır. Alanında uzman kişiler tarafından dinleme ile su kaçağı tespiti yapıldığında kırma işlemi gibi zahmetli bir uğraş içine girilmeden tespit gerçekleştirilir. Bu tespit gerçekleştirildikten sonra ise su kaçağı bulunan bölgede hasar onarım işlemi yapılır. Su kaçağı tespiti dinleme cihazıyla yapıldıktan sonra alanında uzman ustalar tarafından diğer eski usül yöntem gereği tahmini bir yerden kırma gerçekleştirmeden, cihaz ile su kaçağının olduğu bölge için kırma işlemi uygular. Küçük bir alanda gerçekleştirilen tadilat ile kolay şekilde ustalar tarafından hasar onarımı sağlanır. Su kaçağı sorunu yaşayan bina da birçok farklı sorun baş göstermektedir. Özellikle pis su kaçaklarının oluştuğu bölgelerde biriken tortu ve pis koku oluşumu insan sağlığını tehdit eden bir sorun olarak en kısa zamanda tamir edilmelidir.

Dinleme yöntemi ile su kaçağı nasıl bulunur?

Diye soranlar için akustik dinleme araçları ile su kaçağı tespiti kolay ve pratik şekilde alanında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu yöntem ile su kaçağı tespiti gerçekleştiren binalarda kırma işlemi gerçekleştirilmeden hasarlı bölge tespit edilip onarım sağlamaktadır. Belirlenen bölgedeki boru değiştirilip başka tahmini olarak su sızıntısı olabilen bölgede kırma yapılarak uğraş çıkarılmamaktadır.

Su Kaçağı Sorunlarınıza TEKNOLOJİK Çözüm bulan Firma ... ERSOYLAR TESİSAT

1 Yorum yapılmış

  1. Yeni taşındığım evde aşırı derecede rutubet kokusu var ve duvarlar çok kötü. Ev sahibine durumu bildirdim ancak yapabileceği bir şey olmadığını bildirdi ve eğer kabul edersen tadilat yaptırabilirsiniz dedi ancak kiracı olarak bu durumu ben çözmek istemiyorum ya da çözersem bile bana çok pahalıya patlamasını istemiyorum.

Sorunun mu var Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir